Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Izbor i prijem na škol. kandidata u 23.klasu VTŠ Rajlovac

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

RAJKO LUKIĆ



Izbor i prijem kandidata i organizacija školovanja u Vazduhoplovnotehničkoj školi


Prema konkursu Personalne uprave Državnog sekretara za narodnu odbranu (PU DSNO) bilo je predvidjeno da u 23.klasu Vazduhoplovnotehničke podoficirske škole (VTPŠ) na trogodišnje školovanje bude primljeno 197 učenika iz gradjanstva sa završenom malom maturom (osmogodišnjom škola). Dokumenta kandidata primala je komisija obrazovana pdi Školi (Vojna pošta 5358 Rajlovac), koju su sačinjavali: po jedan ili dva predstavnika republičkih (pokrajinskih) sekretarijata za narodnu odbranu, PU DSNO i Personlanog odeljenja Komande Ratnog vazduhoplovstva i protivvazdušne odbrane (KRV i PVO), kao i nadležne starešine i profesori Škole (načelnik klase, pomoćnik načelnike Škole za nastavu, načelnik nastavnog odeljenja, referenti za pedagogiju i psihologiju, načelnik personalnog organa, pomoćnici načelnika Škole za politički rad i bezbednost i, po potrebi, dva-tri nastavnika).

Zdravstveno stanje kandidata (selekcija obavljena u vojnomedicinskim ustanovama Jugoslovenske narodne armije - JNA), uspešnost na testovima psihofizičkih sposobnosti (sprovela iz stručna komisija Škole) i opšti uspeh u osmogodišnjoj školi bili su odlučujući činioci za utvrdjivanje rang-liste kandidata, pri čemu se vodilo računa i o njihovoj proporcionalnoj nacionalnoj zastupljenosti po republikama, odnosno pokrajinama.

Uslove da budu primljeni za pitomce 23.klase ispunila su 194 kandidata[/i], što je bilo regulisano naredbom broj 675 načelnika PU DSNO od 19. jula 1969. godine. Od školovanja je odustalo devet kandidata (iz Hrvatske četiri, iz Srbije dva, iz Slovenije tri), o čemu je Škola obaveštena Naredbom broj 918 načelnika PU DSNO od 20. oktobra 1969. godine. Školovanje je nominalno otpočelo 185 pitomaca, stvarno 173, jer u periodu septembar-decembar 1969. godine 12 pitomacanije ocenjivano (nisu hteli da uče, izbegavali su časove nastave ili su bili bolesni).

Zavisno od predvidjenih potreba, prvenstveno jedinica i ustanova RV i PVO za tehničkim profilom podoficirskog kadra, pitomci 23. klase razvrstavani su u šest odeljenja (nastavnih vodova) po smerovima (mašinskotehnički, elektrotehnički i elektronskotehničkki i strukama za koje će se školovati (mašinski tehničar, elektrotehničar, radio-tehničar i radarski tehničar).

Školovanje pitomaca bilo je besplatno, o državnom trošku - smeštaj, ishrana, radna i svečana odeća i obuća, školske knjige i pribor, namenski opremljene učioničke i kabinetske prostorije, fiskulturna sala i dr. Hrana je bila prema posebnim normativima predvidjenim za pitomce vojnih škola u JNA - kvalitetna, kalorična, raznovrsna, uz mogućnost biranja jednog od tri pripremljena jela u pitomačkoj kuhinji garnizona Rajlovac. O svim tim pitanjima stalno su brinuli intendantski organi 130.vazduhoplovne baze u Rajlovcu, komandni starešinski kadar Uprave Škole i Klase i dećurni i konktrolni oficiri.

Dodatnu i dopunsku nastavu organizovali su nastavni organi Škole, na zahtev pitomaca ili prema proceni nastavnika i neposrednih starešina. Pored dećurnih starešina i nastavnika, pitomcima je svakodnevno bio na raspolaganju odredjeni broj starešina i nastavnika, počev od načelnika Škole načelnika Klase, komandira nastavnih vodovova i razrednih starešina (oficira nastavnika i profesora gradjanskih lica), gotovo isključivo prema njihovoj samoinicijativi. Ta praksa je bila znak iskrene brige za pitomce ne samo u osetljivom - po njihov život, optšti psihofizički razvoj i usmeravanjue u učenju - početnom periodu prilagodjavanja na vojnički način života, na kolektivni život i rad. Svakod vikenda, državnog ili vojnog praznika veći broj starešina Škole, neposrednih starešina i nastavnika / profesora bio je u društvu svojih pitomaca. Mnogi od njih su čak i Novu godinu dočekivali sa njima, svesno stavljajući u drugi plan svoje porodice. Svima njima, to odgovorno tvrdimo, pitomac je bio svetinja o kojoj se duhom i telom brinulo neprestano, do kraja njegovog školovanja, a i kasnije, posebno u početnom periodu njegovog službovanja u jedinici / ustanovi ili školovanja u nekoj od akademija RV i PVO.

Ovaj, uslovne rečeno, uvodni deo početka školovanja pitomaca 23.klase završiću konstatacijom da su početni komandni sastav Klase činile vazduhoplovnotehničke starešine: kapetan I klase Borivoje Đ. Popović, načelnik Klase, Enver Jevrić, potpručnik (3.odeljenje), kapetani Spasoje Zubac (5.odeljenje) i Obrad V. Kovačević (1.odeljenje), poručnici Slobodan Jeličić (4.odeljenje) i Jovan Jovanović (2.odeljenje) i potporučnik Miodrag J. Zogović (6.odeljenje) - svi komandiri odeljenja (nastavnih vodova), i stariji vodnik I klase Matko M. Brzica, četni starešina (ekonom). U daljem školovanju pitomaca komandiri vodova su se menjali. Načelnik Klase i četni starešina ostali su na svojim dužnostima do završetka školovanja Klase. U prve tri godine školovanja Klase načelnik Škole bio je potpukovnik (pukovnik) Života B. Đurić, u četvrtoj godini potpukovnik Boško Č. Milutinović. Pregledi izučavanih predmeta po specijalnostima i godinama školovanja, nastavnika / profesora i starešinskog komandnog kadra daću  kasnije na stranicama ovog Foruma - kako je to i navedeno u "Spomenici 23.klase".

Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu