Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje

+5
RAJKO LUKIĆ
S654
grbe
muzaferija
Berkut
9 posters

Idi na stranu : Prethodni  1, 2

Ići dole  Poruka [Strana 2 od 2]

S654



ljubasav ::
Da malo dopunimo:
Osmatračko-Akvizicijski Radar OAR M-61 "Fruška Gora."


Hvala Ljubo, drago mi je što si se priključio stranici i doprineo boljem spoznavanju tematike samo tako nastavi.

S654



Sledeći značajan period za razvoj i unapređenje službe VOJIN nastaje 60-tih godina kada dolazi do otopljavanja odnosa između SFRJ i SSSR-a.
Nabavljaju se nova savremenija radarskoračunarska sredstv, ljudstvo se školuje u SSSR-u i kod nas. Nova i savremenija sredstva veze koja su neophodna za funkcionisanje službe VOJIN i u celosti RV i PVO. Naravno važni su i avioni tako da smo tada od SSSR-a uvezli čuvene avione MIG-21 u raznim varjantama. Formiraju se nove jedinice novi radrski položaji. Pvećava se formacija i poboljšava pokrivenost i pouzdanos osmatranja i otkrivanja. I još jedna veoma važna karakteristika smanjuje se vreme izlaganja korisne informacije što je veoma bitno za donošenje ispravne i pravovremene komande.

Stranica o tom periodu iz knjige "Čuvari našeg neba"

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 3p-web

Pisanje u "Glasniku RV i PVO" 1983 god.

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Glasnikrvipvo1983-151-we

Pisanje u "Glasniku RV i PVO" 1987 god.

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Glasnikrvipvo1983-151-we

Treba još samo napomenuti da su tada kupljena i sredstva automatike za poluautomatski prenos podataka što doprinosi povećanju kapaciteta prenosa podataka.

S654



A sada slike Ruskih radar iz " P " serije koje je VOJIN koristio od 1962 god. pa skoro do 1990/91 god a nek se još uvek koriste.

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 P-30-obr-web-iz-knjige-j

Osmatrački 3D radar srednjeg dometa P-30 kod nas u naoružanju od 1962 god. Kasnije 1967/68 god. svi su modifikovani na standard P-35M.

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 P-35m-m-i-web

Osmatrački radar srednjeg dometa P-35M kod nas u naoružanju od 1967god.

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Rtz4-obr-web

Radar za merenje visine PRV-11 kod nas u naoružanju od 1967 god.

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 P12-1

Osmatrački radar malog dometa P-12 kod nas u naoružanju od 1967 god.

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 P-14-kacarevo-web

Osmatrački radar velikog dometa P-14 kod nas u naoružanju od 1967 god. Kupljeno je 2 komada.

Iskic



Mala ispravka, u sistemu VOJIN u VS vise nigde nema na upotrebi radara P serije, poslednji je bio P-14 ali je i on iskljucen i rasklopljen.

S654



Iskic ::Mala ispravka, u sistemu VOJIN u VS vise nigde nema na upotrebi radara P serije, poslednji je bio P-14 ali je i on iskljucen i rasklopljen.

Dali se još uvek koriste P-12 i zašto su nedavno modernizovani.

Iskic



U VOJINu se ne koriste, vec u raketnim jedinicama. A modernizacija je radjena da bi se ti radari eventualno i prodali nekim africkim zemljama.

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Gunpkj4nyrln81bsju4

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 13br4aqyci47j6vth4t

P-12 MA (najstarija verzija na kamionima ZIL-157 ) (NATO-kod: "Spoon Rest")
P-12 NP (novi tip antene Tip 700g) (NATO-kod: "Spoon Rest B")
P-12 NA (najnovija verzija na kamionima Ural ) (NATO-kod: "Spoon Rest C")

Napomena:
slike posatvio Љуба

S654



Automatizovani sistem za upravljanje VAZDUH - 1P smo takođe nabavili iz SSSR-a. Prvi kursevi za taj sistem su počeli 1967 u Rajlovcu ali pre toga grupa oficira i podoficira je išla u SSSR na školovanje. Sitem VAZDUH - 1P koji smo mi kupili čini mi se da se sastojao od kabina 2BU, 8DU i 11DU. (davno je to bilo ko će se svega setiti). Osnovna kabina za čete je 2BU a 8DU je za više jedinice bataljone odnosno OC i 11DU za OC pukova.
Za automatizovano i instrumentalno navođenje lovačke avijacije nabavljen je sistem "ASPD" koji je u svom sastavu imao dve kabine "KASKAD" i "LAZUR".

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Odaz-82821-web

Kabina Kamaz koja je univerzalna za sve napred pomenute uređaje.

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 2bu-2-web



Unutrašnji izgled 2BU kabine.

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Vpzip-rezervni-komplet-i

Kamion ZIL 157K sa kabinom u kojoj su smešteni rezervni delovi i odgovarajući alat.

S654



Iskic ::U VOJINu se ne koriste, vec u raketnim jedinicama. A modernizacija je radjena da bi se ti radari eventualno i prodali nekim africkim zemljama.

Hvala na objašnjenu.

34Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Empty Varljivo leto 1968 god. Sub Jan 18, 2014 1:21 am

S654



Varljivo leto 1968 god.
Tog leta 1968 god. JRV i PVO se nalazi u fazi stvaranja integrisanog sistema PVO po uzoru na organizaciju VU uz tehničku pomoć SSSR-a.
U sistemu VOJIN veliki deo ljudstva se nalazi na kursevima za preobuku u SSSR-u i kod kuće. U SSSR-u na 6 kurseva je bilo 54 oficira i podoficira a 61 oficira i podoficira na kursevima u zemlji.
U toku radnog vremena 21. avgusta uzbunjene su sve jedinice JRV i PVO zbog intervencije SSSR-a i još nekih država VU u ČSSR. Procene su bile da je slična intervencija moguća i na našu zemlju.

U jedinicama VOJIN osim novih osmatračkih i visinskih radara nabavljen je i sistem automatizacije VEZDUH 1P i sistem za poluautomatsko instrumentalno navođenje KASKAD i LAZUR. Sistem se teško uvodio u redovno korišćenje zbog složenosti sistema i nedostatka obučenog tehničkog osoblja. Do početka krize u ČSSR bilo je uvezano i proveren rad sistema VAZDUH 1P u četi - Kumanovo, četa za navođenje - Stari Banovci i četom - Kačarevo.
U sastav sva tri puka 1p,3p i 5p VOJIN nalazilo se :
 Osmatrački radar P-35M ... 15 kom. (12 zadejstvovano,2 školski centar i 1 u remontnom zavodu).
 Osmatrački radar P-14... 2 kom. (zadejstvovana).
 Osmatrački radar P-12... 8 kom. (7 zadejstvovano 1 školski centar).
 Visinomeri  PRV-11... 13 kom. ( 11 zadejstvovano 2 školski centar ).
 Osmatrački radar AN/FPS-8... 3 kom.
 Osmatrački radar AN/TPS-1 D... 21 kom. ( 9 u jedinicama, 1 školski centar, 3 rezerva i 1 u kvaru ).
 Visinomer AN/TPS-10 D nema podataka.
 Osmatrački akvizicijski radar OAR.M 61... 12 kom ( 5 u jedinicama, 7 rezerva ) Radar domaće proizvodnje po licenci DFTM - Francuska.

Tokom 1967/8 god. radri P-30 su modifikovani na standard P-35M.

Zanimljiva situacija 21. avgusta u jednoj našoj jedinici se izvodila modifikacija radra P-30 uz pomoć Ruskih stručnjaka. Kada su se naše starećine pojavile u punoj ratnoj opremi Rusi su se zgledali i začuđeno pitali " šta je to" naši nisu znali šta da im kažu pa se jedan seti i reče vojna vežba. Rusi još više u čudu upitaju " sa bojevom municijom".

Komanda RV i PVO je 26. avgusta 1968 god.donela naredbu o vežbi "AVALA" i povišenoj borbrnoj gotovosti koja je trajala do 10. oktobra 1968 god.

Tokom krize doćlo je do formiranja novih jedinica i to :

U 15d PVO
 vod VOJ - Koprivnica, vod VOJ - Donja Lendava i četa VOJIN - Donji Miholjac.

U 11d PVO
 vodovi VOJIN - Dimitrovgrad, Negotin, Subotica, Aleksa Šantić, Osijek i Beli Manastir.

Još neka iskustva iz krize
U jedinicama na terenu u nenormalnim uslovima za život i rad ljudstvo nije imalo gde da spava pa su se snalazili na raznorazne načine, u kabine kamiona i ostalo. Jednom starešini se učinilo da je najbolje da preuredi jedan drveni sanduk, koji je namenjen za pakovanje talasovoda, preuredi ga u krevet tako da je celu vežbu tu i proveo. Radari su tada radili neprekidno 24h jedino bi kratko stajali radi provere i finog podešavanja i veoma retkih kvarova. Radar P-35M je osmatrački radr sa 6 primopredajnika i 2 antene koje su montirane na kabinu koja se rotira 6 obr/min. Bilo je starešina koji su, dok radar radi (antena se okreće i radi visoki) uskakali u kabinu radi sitnih opravki i finih podešavanja, da ne bi prekidali rad.
Jedina slaba tačka su bili OAR. M61 Fruška Gora često su se kvarili i nisu mogli da izdrže neprekidan rad što je zahtevala situacija. U stvari taj radar i nija napravljen za dugotrajan rad tako da su ga kasnije posle krize izbacili iz upotrebe u jedinicama VOJIN.

S654



Tokom krize (vežbe AVALA) izrađena je nova formacija službe VOJIN koja je trebala da omogući efikasniji rad i brži protok informacija. Rasformirane su postojeće komande bataljona i čete su direktno vezane na pukove VOJIN. Pored 2 postojeća OC formirana su još 3 OC VOJIN i formirana su još 3 puka VOJIN.
Posle završetka krize realizovana su uređenja novih
položaja za vodove VOJ : Podravska Slatina, Dimitrovgrad, German planina, i Delčevo.
položaji za čete VOJIN : Koprivnica, Subotica i Zadar. (piše da je Subotica četa ja nisam siguran dali je to greška ili je tada i bila četa a kasnije preformirana u vod ).

Do kraja 1968 god. u sistem ASPD-1P uključeno je 7 radarskih stanica VOJIN i dva centra VOJIN u Zagrebu i Beogradu. Aktivirana su i oba uređaja APN-1 (Kaskad, Lazur) u četama za navođenje Sisak i Stari Banovci. (ovde sam malo u dilemi u nekim tekstovima se spominje četa za navođenje Bihać a u drugima da je siste za navođenje u Sisku).

U narednom periodu dolazi do normalizacije odnosa sa SSSR-om pa se nastavlja tehnička saradnja 1969 god. Nastavlja se sa nabavkom radarskih sredstava kao i sistema automatizacije i uređaja za instrumentalno navođenje iz SSSR-a.

Pouka iz ove krize je dovela do razmišljanju i realizaciji nabavke nove radarske tehnike na zapadu. Odlučeno je da se nabavi radarski sistem S-600 Marconi iz V. Britanije. A o svemu tome sledeći put.

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Vp2bu11

Radno mesto u kabini 2BU (fotka je sa Ruskog sajta)

ljubasav

ljubasav

Шта рећи.
Дивно.
Овакав приказ је одавно чекао на светло дана.
Честитам.



Љуба



Poslednji put izmenio ljubasav dana Pon Jan 20, 2014 2:45 am, izmenio ukupno 2 puta (Razlog : ispravka potpisa)

S654



ljubasav ::Шта рећи.
Дивно.
Овакав приказ је одавно чекао на светло дана.
Честитам.



Љуба

Hvala na čestitki. Već duže vreme me zanima ova tematika pa prikupljam svakakav materjal u vezi satim. Zapravo moj većinu mog radnog veka od 20 god. sam proveo u pojedinim jedinicama VOJIN-a i kada sam slučajno neišao na jednu knjigu gde se manjim delom opisuje nastanak i razvoj VOJIN-a sve me je to zainteresovalo. Problematika je ta što je dosta toga u raznim knjigama i člancima pomalo i uglavnom se vezuje za celokupni RV i PVO što je i normalno nerazdvojivi deo sistema. Ja bih hteo da sve te informacije i podatke objedinim na jednom mestu i da sakupim što više informacija o jedinicama službe VOJIN a kasnije i roda VOJIN.

Želeo bih da se još neko ko je zainteresovan, a u mogućnosti je da da svoj doprinos, neka se slobodno javi i prodiskutuje ili napiše neki prilog. HVALA.

S654



Još nisam završio sa krizom i pstkriznim periodom evo još nekih detalja.
Normalizacijom odnosa sa SSSR-om nastavljena je i nabavka uređaja pa je tako nabavljen i radar P-15 i sistemi za elektronsko ometanje SPB-7 dva komada. Nabavku tih sredstava pratila je problematika oko kašnjenja rokova isporuke. Takođe nisu na vreme realizovani kursevi za preobuku ljudstva i predaja tehničke dokumentacije i uređaja za održavanje i izvođenje remonta iste tehnike.
Celokupan sistem VOJIN reorganizovan je 1.septembra 1968god. do 34.decembra 1970god. u sistem sa tri puka VOJIN, po jedan u svakoj zoni odgovornosti divizije PVO i jednim bataljonom VOJIN zaduženim za primorsku oblast. Planom "SEVER" ojačane su jedinice VOJIN i formiran je 58.bataljon u Titogradu i 61.bataljon u sastavu 97.avijacijske brigade zadužen za zonu odgovornosti u primorskoj oblasti. U satav 61.b VOJIN su bile čete Zadar,Vis i Prevlaka.
U godinama posle krize znatno je povećanažilavost celokupnog RV i PVO tako da je programom izgradnje u VOJIN-u izgrađeni i završeni mnogi objekti za smeštaj jedinica. Završeni su objekti 909 pozemni objekat za komandno mesto 11.dPVO i glavni operativni centar KRV i PVO objekat MIROČ.
Na kraju ovog perioda 1970god. služba VOJIN u svom sastavu ima 3 puka i samostalni bataljon sa 4 OC , 2 čete za komandovanje, 15 četa VOJIN i 6 vodova VOJ.  U jedinicama se nalazilo 50 osmatračkih radara, 20 radara za merenje visine i 3 kompleta automatizacije.

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 801obr-2

Izgled jednog Operativnog Centra VOJIN iz tog perioda sa Ruskim sredstvima.

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 803obr

Elektronska planšeta iz sistema VAZDUH 1P

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 P-15obr

Osmatrački radar P-15

Ja ne volim suvoparne tekstove bez fotki jer same fotke pričaju neku svoju posebnu priču.

39Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Empty Zenit razvoja službe VOJIN Uto Jan 21, 2014 12:54 am

S654



Pored masovnog uvođenja radarske tehnike Sovjetskog porekla uočeni su neki nedostaci a i zbog događaja iz 1968 god odlučeno je da se nabavi modernija tehnika i sa zapada.
Tehnika Sovjetskog porekla se zasnivala na elektronskim cevima što ju je ograničavalo u pojedinim parametrima : brzina, količina protoka informacija, stepen automatizacije ITD. Upotreba Ruskih radara preko 1000m nadmorske visine je bila nemoguća i imali su slabu zaštitu od elektronskog ometanja.

Početkom sedamdesetih služba VOJIN se oprema savremenim radarskim sistemom S-600 proizvođača Marconi - Velika Britanija. Sistem se zasnivao na osmatračkom radaru, radaru za merenje visine, operativna kabina i operativni centar. U osnovi bila su dva sistema analogni Brandy i digitalni Bridge. Nabavljeno je nekoliko sistema automatizacije i to AS-70 JULIJA proizvođača SAAB- Švedska, AS-74 FURNUS (što je ujedno i operativna kabina za radarski sistem S-600 Bridge) proizvođača Marconi-V. Britanija i AS-75 FURNUS za raketne jedinice. Postojale su još neke kabine i uređaji kao kabina TRP koja je uređaj za prenos podataka iz vodova VOJ do četne verzije FURNUSA, DFŠ (digitalno frekfentni šifrator) koji je služio da se izvodi instrumentalno navođenje lovačke avijacije preko Ruskog uređaja KASKAD.
U tom periodu su predizete i značajne mere da se integriše i civilna kontrola letenja u sistem VOJIN. Korišćene su i linkovane slike civilnih radara između ostalih mera.

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 S-654-obr

Osmatrački radar iz sistema S-600 Bridge sa primopredajnim kabinama S-654 M i S-654 S i standardnom antenom S-1016

U ovom periodu služba VOJIN dostiže svoj zenit razvoja u svakom pogledu.

S654



Moram da dopunim predhodno objavljivnje ispustio sam da spomenem operativnu kabinu ANVIL koja je u principu išla sa kompletom Brendy analogni komplet. Mada je bilo slučajeva kada bilo vezan sistem Bridge bez Furnusa na operativnu salu sa pokazivačima iz ANVIL kabine a ekstrakcija i prenos podataka je bio sa AS-70 JULIJA.

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Anvil-doc

Unutrašnji izgled ANVIL kabine.

S654



Početkom sedamdesetih godina počinje uvoz i naoružavanje jedinica VOJIN sa savremenim radarskim modularnim sistemom S-600 iz Velike Britanije proizvođača Marconi. Prva 4 kompleta S-600 BRENDY su stigli 1971godine sačinjavali su ga : S-1016 antena osmatračkog radara (cosecans²  D-band), S-605H – M (Main) primopredajna kabina osmatračkog radara   D-band, S-605H – D (Diversity) primopredajna kabina osmatračkog radara D-band, S-1017 antena visinomera G/H-band, S-613 primopredajna kabina visinomera G/H-band, S-5013 Anvil operativna kabina. Za prenos podataka od radara do OC nabavljen je sistem automatizacije AS-70 JULIJA Švedske kompanije SAAB. Sistem se sastojao od uređaja za prenos i prijem podataka NATRAP i pokazivača. Ovakav radaski sistem i sitem automatizacije je omogućavao analognu obradu signala, poluautomatski rad u OPK (operativno pokazivačka kabina) i automatsku predaju podataka.

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 S-613

Radar za merenje visine S-613.

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 As-70-julija-natrap

AS-70 JULIJA sa ekstraktorom radarskih ciljeva postavljen u objekat radara P-14.

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 As-70-julija-natrap-2

Oficir za navođenje na pokazivaču AS-70 JULIJA u operativnoj sali.

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Jahorina-oc-plava-sala-a

Borbena smena u operativnom centru sa opremom ANVIL.

S654



Sledeća isporuka je bila 1974godine nekoliko kompleta S-600 BRIDGE koji su sačinjavali : S-1020 osmatračka stacionarna antena D-band, S-1016 osmatračka mobilna antena D-band, S-654 M  (Master) primopredajna kabina osmatračkog radara D-band, S-654 S (Slave) primopredajna kabina osmatračkog radara D-band, S-1017 antena visinomera G/H-band, S-613 primopredajna kabina visinomera G/H-band, S-5014 B Furnus operativna kabina . AS-74 sistem automatizacije je takođe kupljen i zadejstvovan prvenstveno u zapadnom delu zemlje u 5.pVOJIN.


Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 S-613-i-s-1020-obr


Antena visinomera S-1017 i antena osmatrača S-1020

Operativna kabina S-5014 B ima dva računara Locus 16 (Till i Dol) sa softverom za četu.Sistem automatizacije AS-74 isto ima dva računara  Locus 16 što jeste ista oprema samo je smeštena u objektu i koristi bataljonski softver. Sistem automatizacije AS-75 je takođe ista oprema samo koristi softver za raketne jedinice. Nabavljena su dva sistema AS-75.


Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Oc-sa-as-74-furnus-2


Operativni Centar sa sistemom automatizacije AS-74


  Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Pokazivaci-2obr


        Operativna kabina S-5014B Furnus            


Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Locus-16-till


      LOCUS-16

S654



Uvođenjem novih radarskih sistema i sistema automatizacije AS-70 i AS-74 povećala je pouzdanost praćenja situacije u VaPu i skraćeno je vreme obrade i izlaganja podataka tako da je praktično svedeno na realno vreme. Takođe je povećan kapacitet obrade i praćenja podataka kao i tačnost podataka ciljeva.
Jedinice VOJIN 1973.godine sačinjavalo je 22 čVOJIN i 9 vVOJ sa ukupno 66 osmatračkih radara i 35 radara za merenje visine. Ovo predstavlja jedan impozantan broj sredstava i jedinica, ali sa druge strane predstavlja veliku obavezu uvezivanja i održavanja svih sredstava u jedinstveni sistem.
U tom periodu usledila je i značajna novina na planu tehničke modernizacije ukupnog sistema PVO teritorije. Naime, uvođenjem u upotrebu najsavremenije opreme automatizacije sa računarima treće generacije  sistem AS-74 u jedinicama VOJIN i potpuno kompatibilnim  sistemom AS-75 u dva raketna pPVO „NEVA“, iz sastava ARJ PVO, omogućava direktna razmena podataka, odnosno stvoreni su uslovi za kvalitetnije i efikasnije finkcionisanje kompletnog sistema PVO teritorije.
Tehnička modernizacija jedinica VOJIN nastavljena je i u narednim godinama tako da je za potrebe osmatranja i nadgledanja Jadranskog akvatorija nabavljena antena koja je konstruisana za takvu namenu MLG-7 Italijanskog proizvođača. Antena je postavljena u četi VOJIN  Križ kod Zadra i bila je vezana sa primopredajnim kabinama radarskog sistema S-600 i pokazala odlične rezultate u otkrivanju i praćenju.

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Mlg-7-monte-kope

Antena MLG-7.

S654



Značajno je napomenuti da se u periodu 1974-1978.godine sprovodi opsežni program integracije službe VOJIN i civilne kontrole letenja. Oblasne i aerodromske kontrole letenja na svim aerodromima objedinjene su u jedinstvenu službu, pod rukovodstvom Savezne uprave za kontrolu letenja SUKL. Radarske stanice civilnih oblasnih kontrola letenja u reonu Beograda i Zagreba uključene su u plan rada sistema VOJIN. Organi civilne kontrole letenja se osposobljavaju za rad u vojnim sektorima, a organi vojne kontrole letenja osposobljavaju se za rad sa civilnim vazduhoplovima. Školovanje kadrova, nabavka i održavanje uređaja vrši se po jedinstvenom planu. Ovim merama se znatno unapređije koordinacija i razmena podataka dveju službi civilne i vojne kontrole letenja.

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Sonerdr

Kontrolor letenja u SUKL-i

45Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Empty Formiranje roda VOJ u JNA Ned Jan 26, 2014 12:41 am

S654



FORMIRANJE RODA VOJ U JNA

U pogledu organizacije, Komanda 3.pVOJIN  rasformirana je naredbom ZNGŠ RV i PVO od 14.septembra 1972.godine. Jedinice iz sastava puka formiraju 31.bVOJIN . U osnovnoj strukturi jedinica VOJIN na kraju 1973.godine egzistiraju dva puka ( 1. i 5. ) i tri bataljona ( 31., 58. i 61. ) ovakva struktura se zadržala sve do 1986.godine. Te godine RV i PVO, preformira divizione PVO u Korpuse RV i PVO.
U skladu sa tim, iste godine RV i PVO raspolaže sa tri puka VOJIN i to:
1.pVOJIN sa komandom u Beogradu a u sastavu je 1.Ko RV i PVO.
3.pVOJIN sa komandom u Nišu a u sastavu je 3.Ko RV i PVO ponovo     formiran naredbom ZNGŠ RV i PVO od 28.februara 1986.godine od 31.bVOJIN i nekoliko manjih jedinica VOJIN.
5.pVOJIN sa komandom u Zagrebu a u sastavu 5.Ko RV i PVO.
Iste godine, ukazom Predsedništva SFRJ br. 5 od 6.aprila formiran je Rod Vazdušnog Osmatranja i Javljanja u JNA (VOJ).
U generalštabu se tada formira Uprava VOJ, koja je bila u sastavu sektora RV i PVO, kao najviši stručni organ roda. U formaciji Komande RV i PVO rod VOJ ima načelnika i odeljenje VOJ, u sastavu odeljenja PVO.
Rod VOJ se, na kraju ovog perioda , suočava sa problemima nekompatibilnosti radarskih sredstava istočnog  porekla sa sredstvima moderne automatizacije (P-14, P-12, P-35M i PRV-11) kao i sa problemom instrumentalnog navođenja LA, zbog sličnog razloga. Sve ovo je od pripadnika roda zahtevalo maksimalnu obučenost na svim nivoima kako bi se mogućnosti radara i sistema automatizacije u potpunosti iskoristile. Uprava roda VOJ je radila na stalnoj modernizaciji postojećih sredstava tako da je problrm sa instrumentalnim navođenjem LA uspešno prevaziđen. Angažovanjem instituta Mihajlo Pupin konstruisan je uređaj DFŠ digitalni frekfentni šifrator koji je rešio problem povezivanja operativnih kabina iz sistema S-600 i stanice za prenos podataka R-824 LPM do lovačkog aviona Sovjetskog porekla. Tako da je upotrebom Furnus kabine moguće raditi 6 istovremenih instrumentalnih navođena MiG-21 ili kasnije kada smo nabavili i MiG-29.


Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Kopaonik-2-obr

Kopaonik

S654



Ovako je pisano u Glasniku RV i PVO iz 1987god. povodom prve godišnjice formiranja roda VOJ u RV i PVO. Autor teksta je tadašnji pukovnik Ivko Burlić.

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Glasnikrvipvo1987-6-web

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Glasnikrvipvo1987-7-web

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Glasnikrvipvo1987-8-web

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Glasnikrvipvo1987-9-web

S654



Zamolio sam kolegu da mi pomogne i ovo je njegov prilog.

Radar AN/TPS-63



TPS-63 je 2D L-band osmatrački radar namenjen za otkrivanje nisko letećih ciljeva i popunjavanje rupa u osmatranju radara velikog dometa (gap-filler). Dok je bilo predajnih cevi u rezervi pokazivao je izuzetne karakteristike u otkrivanju. Sadašnje stanje ovih radara mi nije poznato ali su verovatno svi van upotrebe.
KARAKTERISTIKE RADARA
Characteristics
PRF: 774 avg., fiksna ili stager
Vršna snaga: 100 kW
Srednja snaga: 3 kW
Domet: 9.25 to 148 km 5 nm to 80 nm
 Extended Ranges 222 to 296 km 120 nm and 160 nm
Rezolucija po daljini: 0.1 nm
Tačnost po daljini: 150 m
Otkrivanje po azimutu: 360o
Brzina okretanja antene: 6, 12, 15 rpm
Rezolucija po azimutu: 2.7o
Tačnost po azimutu: 0.35o
Otkrivanje po visini: 0 to 40,000 ft, to 40o ugla po levaciji
Verovatnoća  Detekcije: 90 percent (1 m2 target to 80 nm (150 km)
Verovatnoća lažnog  Alarma: 10-7
Factor poboljšanja MTI: 60 dB
Srednje vreme između 2 kvara MTBF: 884 h
Srednje vreme opravke MTTR: 0.5 hr
Raspoloživost: 99.9 percent
Set-up time: 60 min
Vreme za demontiranje): 30 min
Napajanje: 50 or 60 Hz 20 kW
Pokazivč: UYQ-27(V)1
Izlazi: Radarski  Video signali
Broj prijemnih kanala: 2 (dual-frequency)
Podešavanje prijemnika: Electronic
Dinamički opseg prijemnika: 123 dB
Borba protiv smetnji ECCM: Coded Pulse Anti-Clutter
Freventna agilnost
PRF Stager

Kupljeno je osam komada od Firme WESTINGHOUSE iz SAD.
4 komada su za JNA i 4 komada su za Saveznu upravu kontrole letenja – SUKL.
Na školovanju u SAD su bili:
1. Milanović Milutin  - JNA
2. Usorac Dragoljub   - JNA
3. Skakavac Milenko  - JNA
4. Sević Živko               - JNA
5. Nićin Petar              – SUKL-a
6. Marić Vasa            – SUKL-a
7. Ramljak Dražen    – SUKL-a
8. Manojlović Mile   – SUKL-a
Školovanje je bilo u periodu septembar  1982 do februara 1983 godine i obuhvatalo je dva nivoa održavanja radara (na položaju i radioničko).
Radari TPS-63 su došli u Jugoslaviju 1983 godine i posle obuke radarskih tehničara koji će koristiti ovaj radar, rasporedjeni su na sledeće lokacije:
JEDINICE VOJIN- Negotin, Dimitrovgrad, Delčevo i Bitolj.
SUKL – Koševac, Pleso, Ćilipi i jedan je povremeno korišten na Aerodromu Beograd.

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Picture1

AN/TPS-63

S654



Stigao mi je još jedan prilog od kolege koji je jedan od učesnika u obuci i kasnije u održavanju radara AN/TPS.

Radar AN/TPS-70
Proizvodjač  ovog radara je kompanija WESTINGHOUSE  u SAD. Kupljena su 4 radara I došli su u VOJIN 1986 godine. Ovo je trodimezionalni radar koji nam daje informacije: azimut, daljinu I visinu za svaki otkriveni cilj. Pošto se u sastavu ovog radara nalazi I sekundarni radar to nam daje identifikaciju pripadnosti za svaki otkriveni cilj. Svi podaci se automatski preko modema i sredstava veze šalju korisnicima kojima je to potrebno. Kapacitet je 500 ciljeva za jedan obrtaj antene.  Pokazao se kao daleko najbolji radar koji smo do sada imali.

 Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Tps-70-web

Školovanje je bilo u tri nivoa I trajalo je od juna do novembra 1985 godine:
- Održavanje na položaju
- Radioničko održavanje
- Programiranje za Automatsku Test Stanicu GENRAD 2271
Na školovanju su bili:
1. MILANOVIĆ MILUTIN
2. STOJANOVIĆ MOMČILO
3. LIPOVAC LAZAR
4. USORAC DRAGOLJUB
5. SLAVKO POKORNI
6. DOJKIĆ TOMISLAV
7. JEVTIĆ MILAN
8. KURTELOV LJUPČO
9. SKAKAVAC MILENKO
10. ROGANOVIĆ DRAGAN
11. SAMO GODEC
12. SEVIĆ ŽIVKO
Posle prvog nivoa šestoro se vratilo a posle drugog nivoa vratilo se još četvoro tako da su kompletnu obuku završili Roganović Dragan I Sević Živko.

Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje - Page 2 Tps70

Radarski sistem sastoji se od dva podsistema :
 primarnog i sekundarnog radara

 Za svoje potrebe Jugoslavija ( SFRJ ) je 1985.godne kupila četiri radara
 AN/TPS-70(V)1.

 Srednje vreme između otkaza = 556 sati
 Operativna raspoloživost    =   99,9%
 Srednje vreme za opravku  =   0,5 sati
MOBILNOST
 6 ljudi montiraju radar za operativni rad za 1 sat, a za isto toliko vreme obave demontiranje i gotovost za transport.
 Radar je moguće transportovati helikopterom, vojnim ili komercijalnim vozilom sa prikolicom ( podvozak), železnicom ( vagon dužine 12 m ) ili transportnim avionomtipa C-130 Hercules, a takođe i brodom.

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 2 od 2]

Idi na stranu : Prethodni  1, 2

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu