Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Umro vojnik koji je postavio zastavu pobede 1945 na Rajhstag

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

cyber fulkrum

cyber fulkrum
Admin
Почина војникот, кој што прв го развеа знамето на победата над Рајхстагот во 1945 година, соопшти администрацијата на Псковската област.

Ветеранот од Великата Татковинска војна, Михаил Минин, жител на Псков, починал на 10. јануари по долго боледување.

Во учебниците по историја влегоа имињата на двајца советски војници – Егоров и Кантарија.

Малкумина знаат дека всушност знамето на победата над градот било издигнато пред нив. Доцна вечерта на 30 април 1945 г. Михаил Минин го издигна црвеното знаме над Рајхстагот – неколку часа пред Егоров и Кантарија.

Макфакc
http://www.wf.weltkrieg.ru/color/sovforce/foto/007b.jpg

https://otpisani.niceboard.com

Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu