Necu puno pametovati, a i nisam voljan traziti u svojoj arhivi o ovom divnom avionu, bit cu bezobrazan i prenijeti jedan sasvim dobar tekst sa jednog foruma, izvor , naveden dolje. Ovaj avion zasluzuje knjigu, toliko je bio dobar, to najbolje zna CF i njegove kolege
DOLAZAK F-84G THUNDERJET
Sepetembar 1952. godine 3 nasa pilota upucena su u americku bazu Chaumony AFB, u Francuskoj radi obuke na avionim F-84G. Bili su rasporedjeni u 493.lb skvadron, 48.lb vinga na kursu za komandire skvadrona (Squadron Leader Course). Krajem decembra (iste godine) u Francusku odlazi jos 10 nasih pilota, koji su dosli iz jedinica predvidjenih za prijem mlazne avijacije).
Na batajnicki aerodrom 9.juna 1953.god. sletelo je 8 aviona Republic F-84G “Thunderjet” iz baze u Zapadnoj Nemackoj. Bio je to pocetak isporuke u okviru ugovora o vojnoj pomoci zapadnih zemalja Jugoslaviji (Mutual Defence Aid Programme – MDAP). Evidencijski brojevi JRV poceli su od 10501 pa nadalje.
Nasi tadasnji saveznici , Grcka i Turska su nesto ranije dobile avione F-84G a u Italiji su 9.maja 1952.godine predstavljenji prvi aviona ovog tipa.
U periodu od 1953.god. pa sve do 1957.god. kadu su kompletirane MDAP-isporuke (sa pauzom u isporuci za vreme “Trscanske krize”) JRV je po neki podacima ovim putem primilo 169 aviona Republic F-84G “Thunderjet”.
Do eskalacije odnosa sa zapadom u vreme “Trscanske krize” (8. oktobar 1953.) i prekida isporuke
F-84G, JRV dobilo je 54 aviona koji su bili rasporedjeni u 44.vazduhoplovnoj diviziji (u 117. i 204.vazduhoplovni puk, Centar za preobuku na mlazne avione i u VOC). Krajem marta 1954.god. nastavlja se isporuka pomentog aviona tako da i drugi vazduhoplovni pukovi (39.vazduhoplovna divizija) dobijaju svoje avione. Avgusta meseca 1954.god. pripadnici 172.vazd. puka (21.vazd. divizije) iz Zadra pocinju preobuku na avione F-84G u Centru na Batajnici i 21.novembra svecano na aerodorom kod Zadra prelece 16 “tanderdzetova”. Nesto kasnije i 83.vazd.puk (takodje iz sastava 21.vazd.divizije) nakon preobuke prima “svoje” avione tipa F-84G.
U drugoj polovini 50-tih godina poceli su da pristizu lovci F-86E pa avioni F-84G pocinju da gube ulogu lovaca i sve vise postaju lovci-bombarderi a kasnije i izvidjaci. Ovaj proces ubrzao se 1959-60. daljom nabavjok F-86E i on je i interesantan po nabavci “tanderdzetova” od Grcke (koja ih je sve povukala iz upotrebe do kraja 1957.god.) sto je povecalo mogucnost za obnavljanjem i boljom popunom jedinica.
Tokom 1964. i 1965.god, dolazi do prestruktuiranja jedinica koje su bile opremljene F-84G tako da se svi avioni ovog tipa grupisu u dve vece jedinice za podrsku kopnene vojske, jednu za podrsku RM a nasli su se i u eskadrilama Vazduhoplovne vojne akademije.
U 1966.godini uvode se posebni “bedzevi” kao oznake pripadnosti eskadrilama. Tako da “tanderdzetovi” postaju “panteri”, “leopardi”, “tigrovi” a u manjem broju i “pingvini”, “galebovi” i dr. Medjutim ovaj sistem nije zaziveo zbog tadasnjeg misljenja da deluje demaskirajuce i otkriva pripadnost odredjenoj jedinici (?!?).
U periodu od 1968.pocinje postepono povlacenje “tanderdzetova” iz operativne upotrebe i na njihovo mesto u RV i PVO dolaze domaci avioni “Jastreb” i “Galeb”. Ipak ostareli “tanderdzetova” se nisu dali – na manevru “Sloboda 71” igraju znacajnu ulogu na strani “plavog” gde su ispod kabina imali nacrtanu belu munju, kao znak raspoznavanja.
Preostali F-84G i RF-84G nastavili su da let sve do 1974. kada je poslednjih 30 aviona definitivno povuceno iz upotrebe.
Nekoliko aviona F-84G predato je muzeju jugoslovenskog vazduhoplovstva u Surcinu u cijoj se postavci nalazi RF-84G (ev.br.10525/525) maskirni obojen i modifikovan u izvidjaca. On se nalazio u satavu naseg RV punih 20 godina a 1954.na levoj strani nosa na njemu je bio nacrtan amblem, polukrug sa natpisom “Titova stafeta” iznad kojeg je bio znak JRV i povrh sveg nalazila se mala zvezda petokraka, kao jedan od par aviona koji su prenosili stafetu.
Republic F-84G “Thunderjet” bio je avion koji je obelezio nekoliko etapa u razvoju naseg RV. U lovackim jedinicama zamenio je S-49, u lovacko-bombarderskim F-47D a u izvidjacima “Moskitose”. On je imao visenamensku ulogu lovca i lovca-bombardera sve do dolaska F-86E kada sve vise preuzima ulogu jurisnika i izvidjaca.
Piloti su voleli ovaj avion zbog njegove sigurnosti, jer bi u slucaju nekog otkaza, ipak sigurno doleteli do aerodoroma. Jednom prilikom u sudaru dva aviona u vazduhu, jednom je otpao tip-tank. Videvsi to, vodja odeljenja se primakao i svojim krilom “podupro” ostecen avion koji je tako sigurno sleteo.
Delovi teksta pod imenom “Thunderjet F-84G”, Bojana Dimitrijevica iz “Aero magazina” br.1, oktobar 1990.godine.