Ваздухопловне снаге Перуа
РАТНА КРИЛА
СИНОВА ИНКА
РАТНА КРИЛА
СИНОВА ИНКА
Као центар некада моћне империје Инка, Република Перу је смештена у северозападном делу Јужне Америке на обалама Тихог окена. Простире се на површини од 1285220 километара квадратних, и углавном је, географски, негостољубива земља. Те је због негостољубивости авијација од примарног значаја, како за одбрану тако и за економски развој Перуа. Златом и бакром богати Перу на северу граничи са Еквадором и Колумбијом, на истоку са Бразилом и Боливијом и на југу са Чилеом.
Карта Републике Перу
Перу има 28,6 милиона становника са 70% удела градског становништва у популацији. Најпознатији производ Перуа је биљка кока, која се користи у исхрани. Перу је највећи произвођач коке у свету. Око 85% производње коке одлази на илегалну трговину дрогом, што је један од озбиљних проблема данашњег Перуа.
У сузбијању илегалне трговине дрогом, активно учествују и Ваздухопловне снаге Перуа.
За почетак развоја ваздухопловства у Перуу може се узети 1910. година, када је формирана Лига националне авијације Перуа. Први лет изнад Перуа обављен је јануара 1911. године. Први лет војним авионом Блерио XI, обављен је 1915. године, а већ 1916. године група официра је послата у Аргентину на обуку. Лига је те године формирала и ваздухопловну школу, и набавила један авион за обуку Цаудрон Г-3, чиме је летачка обука у Перуу, реално била могућа. Јануара 1920. године, формирана је морнаричка авијација. Званични назив Школа војне авијације „Хорхе Чавез“, ваздухопловна школа добија 27. новембра 1923. године. Ваздухопловна војна академија „Хорхе Чавез“ и данас школује пилоте за авијацију Перуа.
Већ, 20. маја 1929. године одлучено је да се морнаричке ваздухопловне снаге и ваздухопловство копнене војске обједине у Корпус авијације Перуа. Тако су настале Ваздухопловне снаге Перуа.
Током рата између Перуа и Колумбије 1933. године у региону Амазона, младо ваздухопловство Перуа је извело више борбених акција. У тим борбама Перу је користио клипне авионе америчке производње Војт О-2У корсер и Кертис Ф-11Ц госхок.
Током 1941. године авијација Перуа учествује у рату са Еквадором. У том периоду Перу је располагао са ловцима Капрони ЦА-114, Норт Америкен НА-50, јуришним авионима Даглас ДБ-8А-3П и бомбардерима Капрони ЦА-135 и ЦА-130.
Током мандата председника Мануела А. Одриа, Корпус 18. јула 1950. године прераста у самостални вид, под називом Ваздухопловне снаге Перуа.
Церемонија пријема првих ловачко-бомбардерских авиона мираж-5 у Ваздухопловне снаге Перуа 1968. године
Савремени развој Ваздухопловних снага Перуа започиње током педесетих година ХХ века, када су набављени први млазни авиони за обуку Т-33. Авиони Т-33 њих 16 ушло је у састав ваздухопловства 1955. године.
Перу је била прва земља Латинске Америке која је у наоружање сопственог ваздухопловства увела авионе мираж-5. Перуански мираж-5 у лету
Исте године у наоружање авијације Перуа ушло је и 18 млазних ловаца Ф-86Ф сејбр. Већ следеће године набављени су лаки бомбардери канбера њих 42 и 17 ловаца Хокер Сидли хантер Ф-52. Ловци Локид Ф-80Ц шутинг стар њих 14 стижу већ 1958. године. Током шездесетих и седамдесетих година ХХ века, ударну снагу Ваздухопловних снага Перуа чине авиони сејбр, шутинг стар, хантер и канбера. Већ 1965. из наоружања се повлаче авиони Ф-80Ц шутинг стар, док се авиони Ф-86Ф сејбр и хантер Ф-52 повлаче из наоружања 1977. године. Лаки бомбардери канбера остају у наоружању до 2003. године.
Перуански мираж-5 са асортиманом наоружања
Крајем шездесетих година, тачније 1968. године из Француске стижу ловци-бомбардери мираж-5, тако да пилоти Перуа постају први који лете на овим суперсоничним ловцима-бомбардерима у Јужној Америци. Перу је набавио 28 једноседа мираж-5П и четири двоседа мираж-5ДП. Авиони мираж-5 повучени су из наоружања током 2002. године.
Набавке наоружања из СССР започињу након политичких промена, које су инициране доласком на власт генерала Хуана Веласка, почетком седамдесетих година ХХ века. Под утицајем повољних кредитних аранжмана, Перу купује велику количину наоружања од Совјетског Савеза. Убрзано наоружавање Перуа, совјетском техником узнемирује суседне земље Еквадор и Чиле.
Иако је умеренији генерал Франциско Моралес Бермудез 1975. заменио генерала Веласка на челу Републике Перу, набавка наоружања из Совјетског Савеза је настављена.
Сухој СУ-22М на стајанци
Тако су из СССР 1974. године набављени тешки хеликоптери Ми-6, њих шест који су се задржали у наоружању до 1991. године. Током 1977. године из СССР стижу јуришни авиони СУ-22 и то 32 једноседа СУ-22А и четири двоседа СУ-22У. Током 1980. године из Совјетског Савеза је стигло још 16 једноседих јуришних авиона СУ-22М и 3 двоседа СУ-22УМ. Сви авиони СУ-22 су повучени из наоружања током 2006. године.
Двоседи мираж-5ДП у полетању
Први модерни транспортни авиони били су Даглас Ц-47. Почев од 1947., па до 1983. године кроз транспортну авијацију Перуа прошло је 28 авиона Ц-47. Девет транспортних авиона Даглас Ц-54 скајмастер је набављено за потребе транспортне авијације Перуа 1963. године. Данас више нису у употреби. Из Канаде је 1971. набављено 16 авиона за лаки транспорт ДХЦ-5Д буфало, који су се задржали у наоружању до 1987. године.
Хеликоптери Ми-6 током извођења десанта. Вежбе перуанске војске током осамдесетих година ХХ века
Први транспортни авиони набављени у Совјетском Савезу били су Антонов Ан-26. Први примерци Ан-26 стигли су у Перу већ 1977. године. Укупно је кроз транспортну авијацију прошло 16 авиона Ан-26. Већ 1987. године авиони су повучени из употребе, јер се нису добро показали у екстремним условима експлоатације. Замењени су знатно бољим Ан-32.
Први хеликоптери који су набављени 1957. године била су два хеликоптера Хилер УХ-12Б. Већ током шездесетих година из Француске је набављено 18 хеликоптера алует-II/III. Током 1965. из САД стиже 27 хеликоптера Бел-47Г и 14 Бел УХ-1Х ирокез. Током 1972. године у САД је набављено 38 хеликоптера Бел-212, а већ 1974., пристижу и хеликоптери Бел-206 џет ренџер. Током 1977. године из Совјетског Савеза стижу први од укупно наручених 15 хеликоптера Ми-8Т. Те машине су се одлично показале у два наврата, током сукоба са Еквадором 1981. и 1995. Године.
Перу је своје мираже-5 повукао из наоружања током 2002. Године
Одмах по окончању рата за Фокланде 1982. године, Перу уступа Аргентини десет својих авиона мираж-5 у знак подршке народу Аргентине.
Мираж-2000П у лету
Током економске кризе, која је владала осамдесетих година ХХ века у земљама Латинске Америке и Перу је био приморан да смањи бројно стање своје флоте ваздухоплова, као и да уштеди на обуци и борбеној спремности свог ваздухопловства.
То ће се нарочито негативно исказати током рата са Еквадором, који је вођен 1995. године. Током владавине председника Алберта Фуџиморија, Перу је из Белорусије набавио авионе МиГ-29 и СУ-25.
Данас за Ваздухопловне снаге Перуа највећи изазов представља илегална трговина дрогом. Главни задатак Ваздухопловних снага је да подрже цивилно друштво, потом да бране државу Перу и да учествују у подршци борби против нарко мафије и у борби против тероризма. У задацима подршке борби против нарко мафије, авијација Перуа успешно сарађује са снагама САД.
Проблеми Перуа са финансирањем ваздухопловства довели су до тога, да је планирана набавка 26 ловаца мираж-2000П, сведена на набавку свега 12 ловаца мираж-2000 (10 једноседа и два двоседа). Набављени авиони су имали једну ману – немогућност борбе у ваздуху ван визуелног домета, јер су уз авионе дошле само ракете за блиску борбу Матра межик. Уштеде на пољу ваздухопловства сурово ће отрезнити политичке лидере Перуа током рата са Еквадором, који је вођен у периоду јануар-фебруар 1995. године.
Чарке на граници с Еквадором, између копнених снага Перуа и Еквадора трајале су уз смањени интензитет све до 1995. године. Иако је Перу из Другог пограничног рата са Еквадором вођеним 1981. године изашао као победник, чарке на немирној граници између те две земље нису прекидане.
Отворени сукоб између копнених снага две суседне земље избио је 9. јануара 1995. године. Може се рећи да је рат с Еквадором дошао у лошем тренутку по ваздухопловство Перуа.
Хеликоптер Ми-8Т током рата 1995. године
Традиционално једно од најјачих ваздухопловстава у Јужној Америци, ваздухопловство Перуа је било неспремно за сукоб, због економске кризе која је погодила Перу током осамдесетих година ХХ века и која је свој утицај имала и током деведесетих година ХХ века. Почетком 1995. године, с кризом која се надвила над ваздухопловством Перуа, ваздухопловство није било спремно за рат који је избио. Наиме, већи део флоте ловаца мираж-2000 која је набављена током осамдесетих година ХХ века била је приземљена због недостатка резервних делова. Само су три миража-2000П била спремна за борбу, што је било недовољно. Исти проблем је мучио јединице које су биле наоружане авионима СУ-22М, од којих је свега седам авиона било спремно за борбу. Такође, су и јединице наоружане авионима А-37Б мучили слични проблеми. Једноставно ваздухопловство Перуа није било спремно за рат, иако ће се ситуација побољшати крајем јануара 1995. године.
Војник војске Перуа наоружан ракетним системом стрела-2 на положају, штити укрцавање војника у хеликоптер
Економска криза потресала је и Еквадор, али је Еквадор константно држао већину флоте авиона мираж Ф-1ЈА, кфир Ц-2 и јагуар у исправном стању. Са скоро десет миража Ф-1Е, десет кфирова и четири до шест јагуара у борбеној исправности, ваздухопловство Еквадора иако мање у укупном бројном стању, са скоро 30 авиона у исправном стању бројчано је било у предности над ваздухопловством Перуа, које је имало нешто више од десетак авиона у исправном стању. Тако да је ваздухопловство Еквадора било у квалитативној предности над ваздухопловством Перуа током рата 1995. године, у односу на претходни рат који је вођен 1981. године, када је ваздухопловство Перуа било у предности.
Почетком 1995. године почео је рат који је познат као Кондоров рат, јер је вођен у подручју које је познато под именом Кордиљера дел Кондор. Наведени рат је познат и као Канепа рат. Снаге сукобљених страна су се концентрисале у долини реке Канепе и по њој је овај рат и назван Канепа рат.
Оборени еквадорски А-37 током сукоба
Наиме, већ 9. јануара 1995. године, једна патрола перуанске војске је упала на територију Еквадора, дошло је до окршаја са војницима Еквадора те је она разбијена. Два дана после, 11. јануара још једна патрола перуанских војника упада на територију Еквадора. Већ 21. и 22. јануара почиње општи напад снага Перуа на границу Еквадора у рејону Кордиљера дел Кондор и Канепа реке. У тим нападима Перуанци масовно користе артиљерију и хеликоптере. Међутим, све нападе Еквадорци одбијају и током следећа два дана воде се жестоке борбе за превој Кондора.
Карта Републике Перу
Перу има 28,6 милиона становника са 70% удела градског становништва у популацији. Најпознатији производ Перуа је биљка кока, која се користи у исхрани. Перу је највећи произвођач коке у свету. Око 85% производње коке одлази на илегалну трговину дрогом, што је један од озбиљних проблема данашњег Перуа.
У сузбијању илегалне трговине дрогом, активно учествују и Ваздухопловне снаге Перуа.
ИСТОРИЈА ВАЗДУХОПЛОВНИХ
СНАГА ПЕРУА
СНАГА ПЕРУА
За почетак развоја ваздухопловства у Перуу може се узети 1910. година, када је формирана Лига националне авијације Перуа. Први лет изнад Перуа обављен је јануара 1911. године. Први лет војним авионом Блерио XI, обављен је 1915. године, а већ 1916. године група официра је послата у Аргентину на обуку. Лига је те године формирала и ваздухопловну школу, и набавила један авион за обуку Цаудрон Г-3, чиме је летачка обука у Перуу, реално била могућа. Јануара 1920. године, формирана је морнаричка авијација. Званични назив Школа војне авијације „Хорхе Чавез“, ваздухопловна школа добија 27. новембра 1923. године. Ваздухопловна војна академија „Хорхе Чавез“ и данас школује пилоте за авијацију Перуа.
Већ, 20. маја 1929. године одлучено је да се морнаричке ваздухопловне снаге и ваздухопловство копнене војске обједине у Корпус авијације Перуа. Тако су настале Ваздухопловне снаге Перуа.
Током рата између Перуа и Колумбије 1933. године у региону Амазона, младо ваздухопловство Перуа је извело више борбених акција. У тим борбама Перу је користио клипне авионе америчке производње Војт О-2У корсер и Кертис Ф-11Ц госхок.
Током 1941. године авијација Перуа учествује у рату са Еквадором. У том периоду Перу је располагао са ловцима Капрони ЦА-114, Норт Америкен НА-50, јуришним авионима Даглас ДБ-8А-3П и бомбардерима Капрони ЦА-135 и ЦА-130.
Током мандата председника Мануела А. Одриа, Корпус 18. јула 1950. године прераста у самостални вид, под називом Ваздухопловне снаге Перуа.
Церемонија пријема првих ловачко-бомбардерских авиона мираж-5 у Ваздухопловне снаге Перуа 1968. године
Савремени развој Ваздухопловних снага Перуа започиње током педесетих година ХХ века, када су набављени први млазни авиони за обуку Т-33. Авиони Т-33 њих 16 ушло је у састав ваздухопловства 1955. године.
Перу је била прва земља Латинске Америке која је у наоружање сопственог ваздухопловства увела авионе мираж-5. Перуански мираж-5 у лету
Исте године у наоружање авијације Перуа ушло је и 18 млазних ловаца Ф-86Ф сејбр. Већ следеће године набављени су лаки бомбардери канбера њих 42 и 17 ловаца Хокер Сидли хантер Ф-52. Ловци Локид Ф-80Ц шутинг стар њих 14 стижу већ 1958. године. Током шездесетих и седамдесетих година ХХ века, ударну снагу Ваздухопловних снага Перуа чине авиони сејбр, шутинг стар, хантер и канбера. Већ 1965. из наоружања се повлаче авиони Ф-80Ц шутинг стар, док се авиони Ф-86Ф сејбр и хантер Ф-52 повлаче из наоружања 1977. године. Лаки бомбардери канбера остају у наоружању до 2003. године.
Перуански мираж-5 са асортиманом наоружања
Крајем шездесетих година, тачније 1968. године из Француске стижу ловци-бомбардери мираж-5, тако да пилоти Перуа постају први који лете на овим суперсоничним ловцима-бомбардерима у Јужној Америци. Перу је набавио 28 једноседа мираж-5П и четири двоседа мираж-5ДП. Авиони мираж-5 повучени су из наоружања током 2002. године.
Набавке наоружања из СССР започињу након политичких промена, које су инициране доласком на власт генерала Хуана Веласка, почетком седамдесетих година ХХ века. Под утицајем повољних кредитних аранжмана, Перу купује велику количину наоружања од Совјетског Савеза. Убрзано наоружавање Перуа, совјетском техником узнемирује суседне земље Еквадор и Чиле.
Иако је умеренији генерал Франциско Моралес Бермудез 1975. заменио генерала Веласка на челу Републике Перу, набавка наоружања из Совјетског Савеза је настављена.
Сухој СУ-22М на стајанци
Тако су из СССР 1974. године набављени тешки хеликоптери Ми-6, њих шест који су се задржали у наоружању до 1991. године. Током 1977. године из СССР стижу јуришни авиони СУ-22 и то 32 једноседа СУ-22А и четири двоседа СУ-22У. Током 1980. године из Совјетског Савеза је стигло још 16 једноседих јуришних авиона СУ-22М и 3 двоседа СУ-22УМ. Сви авиони СУ-22 су повучени из наоружања током 2006. године.
Двоседи мираж-5ДП у полетању
Први модерни транспортни авиони били су Даглас Ц-47. Почев од 1947., па до 1983. године кроз транспортну авијацију Перуа прошло је 28 авиона Ц-47. Девет транспортних авиона Даглас Ц-54 скајмастер је набављено за потребе транспортне авијације Перуа 1963. године. Данас више нису у употреби. Из Канаде је 1971. набављено 16 авиона за лаки транспорт ДХЦ-5Д буфало, који су се задржали у наоружању до 1987. године.
Хеликоптери Ми-6 током извођења десанта. Вежбе перуанске војске током осамдесетих година ХХ века
Први транспортни авиони набављени у Совјетском Савезу били су Антонов Ан-26. Први примерци Ан-26 стигли су у Перу већ 1977. године. Укупно је кроз транспортну авијацију прошло 16 авиона Ан-26. Већ 1987. године авиони су повучени из употребе, јер се нису добро показали у екстремним условима експлоатације. Замењени су знатно бољим Ан-32.
Први хеликоптери који су набављени 1957. године била су два хеликоптера Хилер УХ-12Б. Већ током шездесетих година из Француске је набављено 18 хеликоптера алует-II/III. Током 1965. из САД стиже 27 хеликоптера Бел-47Г и 14 Бел УХ-1Х ирокез. Током 1972. године у САД је набављено 38 хеликоптера Бел-212, а већ 1974., пристижу и хеликоптери Бел-206 џет ренџер. Током 1977. године из Совјетског Савеза стижу први од укупно наручених 15 хеликоптера Ми-8Т. Те машине су се одлично показале у два наврата, током сукоба са Еквадором 1981. и 1995. Године.
Перу је своје мираже-5 повукао из наоружања током 2002. Године
Одмах по окончању рата за Фокланде 1982. године, Перу уступа Аргентини десет својих авиона мираж-5 у знак подршке народу Аргентине.
Мираж-2000П у лету
Током економске кризе, која је владала осамдесетих година ХХ века у земљама Латинске Америке и Перу је био приморан да смањи бројно стање своје флоте ваздухоплова, као и да уштеди на обуци и борбеној спремности свог ваздухопловства.
То ће се нарочито негативно исказати током рата са Еквадором, који је вођен 1995. године. Током владавине председника Алберта Фуџиморија, Перу је из Белорусије набавио авионе МиГ-29 и СУ-25.
Данас за Ваздухопловне снаге Перуа највећи изазов представља илегална трговина дрогом. Главни задатак Ваздухопловних снага је да подрже цивилно друштво, потом да бране државу Перу и да учествују у подршци борби против нарко мафије и у борби против тероризма. У задацима подршке борби против нарко мафије, авијација Перуа успешно сарађује са снагама САД.
ПОГРАНИЧНИ РАТ
ЕКВАДОРА И ПЕРУА 1995.
ЕКВАДОРА И ПЕРУА 1995.
Проблеми Перуа са финансирањем ваздухопловства довели су до тога, да је планирана набавка 26 ловаца мираж-2000П, сведена на набавку свега 12 ловаца мираж-2000 (10 једноседа и два двоседа). Набављени авиони су имали једну ману – немогућност борбе у ваздуху ван визуелног домета, јер су уз авионе дошле само ракете за блиску борбу Матра межик. Уштеде на пољу ваздухопловства сурово ће отрезнити политичке лидере Перуа током рата са Еквадором, који је вођен у периоду јануар-фебруар 1995. године.
Чарке на граници с Еквадором, између копнених снага Перуа и Еквадора трајале су уз смањени интензитет све до 1995. године. Иако је Перу из Другог пограничног рата са Еквадором вођеним 1981. године изашао као победник, чарке на немирној граници између те две земље нису прекидане.
Отворени сукоб између копнених снага две суседне земље избио је 9. јануара 1995. године. Може се рећи да је рат с Еквадором дошао у лошем тренутку по ваздухопловство Перуа.
Хеликоптер Ми-8Т током рата 1995. године
Традиционално једно од најјачих ваздухопловстава у Јужној Америци, ваздухопловство Перуа је било неспремно за сукоб, због економске кризе која је погодила Перу током осамдесетих година ХХ века и која је свој утицај имала и током деведесетих година ХХ века. Почетком 1995. године, с кризом која се надвила над ваздухопловством Перуа, ваздухопловство није било спремно за рат који је избио. Наиме, већи део флоте ловаца мираж-2000 која је набављена током осамдесетих година ХХ века била је приземљена због недостатка резервних делова. Само су три миража-2000П била спремна за борбу, што је било недовољно. Исти проблем је мучио јединице које су биле наоружане авионима СУ-22М, од којих је свега седам авиона било спремно за борбу. Такође, су и јединице наоружане авионима А-37Б мучили слични проблеми. Једноставно ваздухопловство Перуа није било спремно за рат, иако ће се ситуација побољшати крајем јануара 1995. године.
Војник војске Перуа наоружан ракетним системом стрела-2 на положају, штити укрцавање војника у хеликоптер
Економска криза потресала је и Еквадор, али је Еквадор константно држао већину флоте авиона мираж Ф-1ЈА, кфир Ц-2 и јагуар у исправном стању. Са скоро десет миража Ф-1Е, десет кфирова и четири до шест јагуара у борбеној исправности, ваздухопловство Еквадора иако мање у укупном бројном стању, са скоро 30 авиона у исправном стању бројчано је било у предности над ваздухопловством Перуа, које је имало нешто више од десетак авиона у исправном стању. Тако да је ваздухопловство Еквадора било у квалитативној предности над ваздухопловством Перуа током рата 1995. године, у односу на претходни рат који је вођен 1981. године, када је ваздухопловство Перуа било у предности.
Почетком 1995. године почео је рат који је познат као Кондоров рат, јер је вођен у подручју које је познато под именом Кордиљера дел Кондор. Наведени рат је познат и као Канепа рат. Снаге сукобљених страна су се концентрисале у долини реке Канепе и по њој је овај рат и назван Канепа рат.
Оборени еквадорски А-37 током сукоба
Наиме, већ 9. јануара 1995. године, једна патрола перуанске војске је упала на територију Еквадора, дошло је до окршаја са војницима Еквадора те је она разбијена. Два дана после, 11. јануара још једна патрола перуанских војника упада на територију Еквадора. Већ 21. и 22. јануара почиње општи напад снага Перуа на границу Еквадора у рејону Кордиљера дел Кондор и Канепа реке. У тим нападима Перуанци масовно користе артиљерију и хеликоптере. Међутим, све нападе Еквадорци одбијају и током следећа два дана воде се жестоке борбе за превој Кондора.
наставља се