Convair F-106 Delta Dart
Convair F-106A Delta Dart po mnogima je najbolji presretač za sve vremenske uslove ikada izgrađen. Normalno kada se ocenjivanje vrši sa zapadne strane. Ne moramo se složiti sa ovim, ali je u vreme njegovog uvođenja, po mnogim karakteristikama je bio “vrhunski”. U US Air Force službovao je 28 godina, duže od većine svojih savremenika. Poreklo F-106 vezano je za davnu 1949. kada je postavljen zahtev, od strane vazduhoplovnih snaga SAD za naprednog presretača, sposobnog za presretanje sovjetskih strategijskih bombardera, na svim visinama leta.
U to vreme u službu su ulazili ili su se spremali za uvođenje: North American F-86D Sabre, Northrop F-89 Scorpion i Lockheed F-94 Starfire koji su bili podzvučni avioni, a smatralo se da nisu bili dovoljno sposobni da se suprotstave novim sovjetskim bombarderima. Projekt je postao poznat kao "1954". Ako posmatramo nivo tehnologije toga vremena, da je u elektronici dominirala cevna tehnika, tek je odnedavno otkrivena dioda i transistor, da su avionski radari za neki pristojan domet bili “ogromnih” gabarita za klasične lovce, da je bilo još uvek lutanja u izboru aeroprofila, sve nam to govori, koje su teškoće trebali da savladaju avio inžinjeri.
U to vreme poseban problem predstavljala je i činjenica, međusobnog štetnog delovanja elektronike u samom vazduhoplovu, što je ponekad uticalo i na međusobnu isključivost. Novom avionu, jedan od imperativa je postavljen zahtev za “kompatibilnost” svih elemenata unutar jednog sistema avion-oružje. Takav zahtev pretočen je u projekt sa oznakom WS-201A (WS - Weapons System"). Kao što je prvobitno zamišljen, WS-201A je sistem koji se sastoji od oružja vazduh-vazduh vođenih raketnih projektila, za sve vremenske uslove za osmatranje i upravljanje vatrom (nišanski radar), i svi smešteni u konstrukciju aviona sposobanog za nadzvučni let.
Sistem oružja u paketu WS-201A zasnivao se na elektronskom projektu MX-1179,tj. sistema za upravljanje vatrom (SUV) za presretača koji bi bio operativan od 1954. U oktobru 1950, Hughes Aircraft Company je pobedila na konkursu za ovaj projekat SUV-a “MX-1179” i potpisan je ugovor. Firma Hughes, je razradila projekat pod svojom oznakom “MA-1” i to je SUV koji djeluje u sprezi s GAR-1 FALCON VRZ V-V. Jedno kraće vreme raketa Falcon je bila poznata i pod oznakom F-98.
Konstrukcija aviona vođena je kao projekat MX-1554. Na konkursu su se javili 6 proizvođača, sa ukupno 9 predloga. Konkurs je zatvoren u januaru 1951.
- Republic je podneo tri zasebna prijedloga;
- North American podneo je dva predloga;
- Pojedinačni predlozi su dostavljeni od strane firmi Chance-Vought, Douglas, Lockheed i Convair.
Dana 2. jula 1951, ratno vayduhoplovstvo objavilo da prihvata nacrte firmi Convair i Lockheed, takođe, i Republic je izabran i dato mu je zeleno svetlo da nastavi s prethodnim razvojem. Sve tri firme su nastavile sa svojim dizajnom do izrade modela u prirodnoj veličini. Ovaj razvoj finansiralo je RV(USAF). Kasnije, USAF ipak smatra da je previše skupo razvijati sva tri programa paralelno, pa je došlo do redukovanja-otkazivanja finansijke podrške projektu Lockheed koji je odbačen u celosti. Convair i Republic su dobili finansijsku podršku za nastavak razvoja. Republic daje svom projektu oznaku AP-57 (AP "Advanced Project"). On je predstavljao zamisao aviona kategorije Mach 4 koji bi operisao na visini do 80.000 fita. To bi, svakako bio kvantni skok u razvoju aerodinamike u ranim 1950-im. Convair pak ima, pristup usko povezan sa eksperimentalnim XF-92A, koji je Convair razrađivao još od 1948. kao test avion za ostvarivanje brzina od Mach 1,5.
Ovaj projekat je izveden u saradnji sa dr. Alexander Lippisch, koji je u Njemačkoj još za vreme WW2 radio na projektima lovca sa “delta krilima”, tako je Convair usvojio delta konfiguraciju koja će rešiti problem nadzvučnog leta. Ovaj XF-92A je trebao biti prvi stvarni avion s delta krilima sposoban za letenje, ali je F-92 nažalost otkazan pre nego što je prototip mogao biti ispitan.
Dana 11.septembra 1951, Convair je dobio na potpis ugovor za svoj projekat, aviona sa delta krilom, kojem je određena oznaka F-102. Rad konkurentskog Republic bio je za ono vreme dosta smeo. I on je dobio svoju oznaku XF-103, međutim, XF-103 je bio tako daleko ispred tehnološkog potencijala, pa se smatralo da je previše riskantno bilo uzeti ga u realizaciju za “lovca 1954”. Time je F-102 praktično postao pobednik konkursa.
USAF daje odobrenje za ugradnjom turbomlaznog motora Westinghouse J40 u prvih nekoliko primeraka u F-102, jer je kasnila proizvodnja namenskog i moćnijeg Wright J67 TMM, koji je u stvari licencna verzija Bristol Olympus. Sa TMM, J40 lovac F-102 je trebao biti sposoban za brzinu od Mach 1,88 na 56.500 fita, dok bi sa J67 verzijom TMM trebao bi biti sposoban za Mach 1.93 na 62.000 fita.
Pojedinosti o motoru "Westinghouse J40" nalaze se na ovoj adresi: http://en.wikipedia.org/wiki/Westinghouse_J40
Kako bi ubrzali razvoj, Air Force je usvojila tzv "Cook-Craigie" program, nazvan po dvojici zagovornika jedne teorije u razvoju aviona. Naime, generali Laurence C. Craigie i Orval R. Cook, koji su tokom kasnih 1940-ih razvili Koncept programa razvoja aviona, gde se prototipska faza preskače. Izrađuje se manja serija aviona, pa se tokom eksploatacije uočavaju greške, koje se u hodu otklanjaju, a povećava se dalja proizvodnja do nekog punog kapaciteta. To je u osnovi bilo opravdano tokom rata, kada je armiji terebalo novih tipova aviona, a nije bilo vremena za dugotrajna testiranja. Ovog puta je taj concept primenjen, pod imperativom "novi lovac što pre". Ovaj program je sam po sebi rizičan, jer može se proizvesti novi borbeni avion u žurbi, ali ako sve ne ide glatko, onda se tu troškovi drastično povećavaju radi otklanjanja uočenih slabosti. Samim tim takav projekat počinje da kasni. Ovaj program zasniva se na već nekim stečenim iskustvima i visokom stepenu "poverenja" prema proizvođaču, da će isti dati avion, na kojem neće biti potrebne neke velike intervencije. Što se tiče F-102 nastalog na osnovu planova XF-92A, rizik se izgleda isplatio, a možda i nije, videćemo u nastvaku.
Do decembra 1951. bilo je očigledno da motor Wright J67 i "MA-1" SUV neće biti spremni na vreme, što je prisililo USAF da promeni svoje planove. Oni su se odlučili da nastave ka privremenoj verziji svog "1954 Interceptor". Kompromis se ogleda u tome, što se pristupilo ugradnji slabijeg motora i osiromašenog SUV. Takav avion dobija tipsku oznaku F-102A. Dakle prema USAF to je bilo privremeno i prelazno rešenje. Za razliku od njega, potpuno rešenje nosilo je oznaku F-102B. F-102A imao je ugrađen TMM Pratt & Whitney J57 dok je na F-102B ugrađen Wright XJ67. Varijanta "A" imaće privremeni osiromašeni SUV, za razliku od "B" koji će imati visoko sofisticirani SUV firme Hughes u okviru projekta MX-1179. Bez obzira na ublažavanje kriterijuma, ove korekcije odnele su mnogo novaca.
Ono što sam bio istakao kod programa "Cook-Craigie", da ponekad može da izazove problem, upravo se sad to i dešavalo. Otklanjanje problema u hodu. Problemi su više bili izraz tehnoloških, a manje konstrukcionih teškoća. Da bi se otklonile slabosti na F-102A, bilo je potrebno da se deo kadra i novca preusmeri sa projekta F-102B, pa je i on ušao u fazu kašnjenja. SUV MX-1179 nije davao očekivane rezultate, međusobna nekompatibilnost elemenata sistema uslovili su da ni do 1953. sistem nije bio operativan. Uz ovaj problem, ni sa motorom Wright J67 nije išlo kako treba i već se tražila alternativna rešenja. Izbor je pao na Pratt & Whitney J75 (u stvari poboljšana verzija J57). Odluka za ovaj motor doneta je početkom 1955.
Sedamnaest F-102B naručeni su novembra 1955, sa serijskim brojevima u rasponu od 56-0451 do 56-0467. Model tog F-102B bio je spreman za pregled u decembru 1955. Kada je sačinjen i predugovor. Dana 18. aprila 1956, Air Force finalizira ugovor o nabavci F-102B, a proizvodnja svih 17 aviona namenjena je isključivo za testiranje. Prvi prototip je trebao biti isporučen u decembru 1956, a naredni počev od januara 1957.
Dana 17. aprila 1956, naziv F-102B je promenjen u F-106A. Ovime je stavljena tačka na razvoju dva slična aviona. Naime, F-102A je definitivno razvijan kao zasebni tip, čak je usvojeno i novo ime "Delta Dagger", dok je novi F-106A dobio ime "Delta Dart". Reklo bi se da je F-106 frizirani F-102 (što lepše zvuči u odnosu na izraz da je F-102 "oslabljeni" F-106)
F-106A je sada potpuno drugačiji avion u odnosu na F-102A, izvršeno je nekoliko bitnih zahvata na zmaju i konfiguraciji aviona. Razlika je i u naprednoj elektonskoj opremi, sve to na kraju dalo je novi kvalitet u performansama.
U septembru 1956, USAF je precizirao da će F-106A biti operativan od avgusta 1958, ili četiri godine kasnije od prvobitno planiranog roka, i da će do tada biti usklađen sa poluautomatskim sistemom kontrole VaP [Semi-Automatic Ground Environment (SAGE)] radijusa od 430 milja i za visine do 70.000 fita. Presretač bi trebao ostvariti brzinu do 2 Macha na 35.000 fita, kada će biti u poziciji da otvori vatru na neprijateljski bombarder, koristeći pre svega VRZ V-V pod kontrolom SUV firme Hughes MA-1.
U to vreme u službu su ulazili ili su se spremali za uvođenje: North American F-86D Sabre, Northrop F-89 Scorpion i Lockheed F-94 Starfire koji su bili podzvučni avioni, a smatralo se da nisu bili dovoljno sposobni da se suprotstave novim sovjetskim bombarderima. Projekt je postao poznat kao "1954". Ako posmatramo nivo tehnologije toga vremena, da je u elektronici dominirala cevna tehnika, tek je odnedavno otkrivena dioda i transistor, da su avionski radari za neki pristojan domet bili “ogromnih” gabarita za klasične lovce, da je bilo još uvek lutanja u izboru aeroprofila, sve nam to govori, koje su teškoće trebali da savladaju avio inžinjeri.
U to vreme poseban problem predstavljala je i činjenica, međusobnog štetnog delovanja elektronike u samom vazduhoplovu, što je ponekad uticalo i na međusobnu isključivost. Novom avionu, jedan od imperativa je postavljen zahtev za “kompatibilnost” svih elemenata unutar jednog sistema avion-oružje. Takav zahtev pretočen je u projekt sa oznakom WS-201A (WS - Weapons System"). Kao što je prvobitno zamišljen, WS-201A je sistem koji se sastoji od oružja vazduh-vazduh vođenih raketnih projektila, za sve vremenske uslove za osmatranje i upravljanje vatrom (nišanski radar), i svi smešteni u konstrukciju aviona sposobanog za nadzvučni let.
Elektronika
Sistem oružja u paketu WS-201A zasnivao se na elektronskom projektu MX-1179,tj. sistema za upravljanje vatrom (SUV) za presretača koji bi bio operativan od 1954. U oktobru 1950, Hughes Aircraft Company je pobedila na konkursu za ovaj projekat SUV-a “MX-1179” i potpisan je ugovor. Firma Hughes, je razradila projekat pod svojom oznakom “MA-1” i to je SUV koji djeluje u sprezi s GAR-1 FALCON VRZ V-V. Jedno kraće vreme raketa Falcon je bila poznata i pod oznakom F-98.
Konstrukcija aviona
Konstrukcija aviona vođena je kao projekat MX-1554. Na konkursu su se javili 6 proizvođača, sa ukupno 9 predloga. Konkurs je zatvoren u januaru 1951.
- Republic je podneo tri zasebna prijedloga;
- North American podneo je dva predloga;
- Pojedinačni predlozi su dostavljeni od strane firmi Chance-Vought, Douglas, Lockheed i Convair.
Dana 2. jula 1951, ratno vayduhoplovstvo objavilo da prihvata nacrte firmi Convair i Lockheed, takođe, i Republic je izabran i dato mu je zeleno svetlo da nastavi s prethodnim razvojem. Sve tri firme su nastavile sa svojim dizajnom do izrade modela u prirodnoj veličini. Ovaj razvoj finansiralo je RV(USAF). Kasnije, USAF ipak smatra da je previše skupo razvijati sva tri programa paralelno, pa je došlo do redukovanja-otkazivanja finansijke podrške projektu Lockheed koji je odbačen u celosti. Convair i Republic su dobili finansijsku podršku za nastavak razvoja. Republic daje svom projektu oznaku AP-57 (AP "Advanced Project"). On je predstavljao zamisao aviona kategorije Mach 4 koji bi operisao na visini do 80.000 fita. To bi, svakako bio kvantni skok u razvoju aerodinamike u ranim 1950-im. Convair pak ima, pristup usko povezan sa eksperimentalnim XF-92A, koji je Convair razrađivao još od 1948. kao test avion za ostvarivanje brzina od Mach 1,5.
Ovaj projekat je izveden u saradnji sa dr. Alexander Lippisch, koji je u Njemačkoj još za vreme WW2 radio na projektima lovca sa “delta krilima”, tako je Convair usvojio delta konfiguraciju koja će rešiti problem nadzvučnog leta. Ovaj XF-92A je trebao biti prvi stvarni avion s delta krilima sposoban za letenje, ali je F-92 nažalost otkazan pre nego što je prototip mogao biti ispitan.
Dana 11.septembra 1951, Convair je dobio na potpis ugovor za svoj projekat, aviona sa delta krilom, kojem je određena oznaka F-102. Rad konkurentskog Republic bio je za ono vreme dosta smeo. I on je dobio svoju oznaku XF-103, međutim, XF-103 je bio tako daleko ispred tehnološkog potencijala, pa se smatralo da je previše riskantno bilo uzeti ga u realizaciju za “lovca 1954”. Time je F-102 praktično postao pobednik konkursa.
USAF daje odobrenje za ugradnjom turbomlaznog motora Westinghouse J40 u prvih nekoliko primeraka u F-102, jer je kasnila proizvodnja namenskog i moćnijeg Wright J67 TMM, koji je u stvari licencna verzija Bristol Olympus. Sa TMM, J40 lovac F-102 je trebao biti sposoban za brzinu od Mach 1,88 na 56.500 fita, dok bi sa J67 verzijom TMM trebao bi biti sposoban za Mach 1.93 na 62.000 fita.
Pojedinosti o motoru "Westinghouse J40" nalaze se na ovoj adresi: http://en.wikipedia.org/wiki/Westinghouse_J40
Kako bi ubrzali razvoj, Air Force je usvojila tzv "Cook-Craigie" program, nazvan po dvojici zagovornika jedne teorije u razvoju aviona. Naime, generali Laurence C. Craigie i Orval R. Cook, koji su tokom kasnih 1940-ih razvili Koncept programa razvoja aviona, gde se prototipska faza preskače. Izrađuje se manja serija aviona, pa se tokom eksploatacije uočavaju greške, koje se u hodu otklanjaju, a povećava se dalja proizvodnja do nekog punog kapaciteta. To je u osnovi bilo opravdano tokom rata, kada je armiji terebalo novih tipova aviona, a nije bilo vremena za dugotrajna testiranja. Ovog puta je taj concept primenjen, pod imperativom "novi lovac što pre". Ovaj program je sam po sebi rizičan, jer može se proizvesti novi borbeni avion u žurbi, ali ako sve ne ide glatko, onda se tu troškovi drastično povećavaju radi otklanjanja uočenih slabosti. Samim tim takav projekat počinje da kasni. Ovaj program zasniva se na već nekim stečenim iskustvima i visokom stepenu "poverenja" prema proizvođaču, da će isti dati avion, na kojem neće biti potrebne neke velike intervencije. Što se tiče F-102 nastalog na osnovu planova XF-92A, rizik se izgleda isplatio, a možda i nije, videćemo u nastvaku.
Do decembra 1951. bilo je očigledno da motor Wright J67 i "MA-1" SUV neće biti spremni na vreme, što je prisililo USAF da promeni svoje planove. Oni su se odlučili da nastave ka privremenoj verziji svog "1954 Interceptor". Kompromis se ogleda u tome, što se pristupilo ugradnji slabijeg motora i osiromašenog SUV. Takav avion dobija tipsku oznaku F-102A. Dakle prema USAF to je bilo privremeno i prelazno rešenje. Za razliku od njega, potpuno rešenje nosilo je oznaku F-102B. F-102A imao je ugrađen TMM Pratt & Whitney J57 dok je na F-102B ugrađen Wright XJ67. Varijanta "A" imaće privremeni osiromašeni SUV, za razliku od "B" koji će imati visoko sofisticirani SUV firme Hughes u okviru projekta MX-1179. Bez obzira na ublažavanje kriterijuma, ove korekcije odnele su mnogo novaca.
Ono što sam bio istakao kod programa "Cook-Craigie", da ponekad može da izazove problem, upravo se sad to i dešavalo. Otklanjanje problema u hodu. Problemi su više bili izraz tehnoloških, a manje konstrukcionih teškoća. Da bi se otklonile slabosti na F-102A, bilo je potrebno da se deo kadra i novca preusmeri sa projekta F-102B, pa je i on ušao u fazu kašnjenja. SUV MX-1179 nije davao očekivane rezultate, međusobna nekompatibilnost elemenata sistema uslovili su da ni do 1953. sistem nije bio operativan. Uz ovaj problem, ni sa motorom Wright J67 nije išlo kako treba i već se tražila alternativna rešenja. Izbor je pao na Pratt & Whitney J75 (u stvari poboljšana verzija J57). Odluka za ovaj motor doneta je početkom 1955.
Sedamnaest F-102B naručeni su novembra 1955, sa serijskim brojevima u rasponu od 56-0451 do 56-0467. Model tog F-102B bio je spreman za pregled u decembru 1955. Kada je sačinjen i predugovor. Dana 18. aprila 1956, Air Force finalizira ugovor o nabavci F-102B, a proizvodnja svih 17 aviona namenjena je isključivo za testiranje. Prvi prototip je trebao biti isporučen u decembru 1956, a naredni počev od januara 1957.
Dana 17. aprila 1956, naziv F-102B je promenjen u F-106A. Ovime je stavljena tačka na razvoju dva slična aviona. Naime, F-102A je definitivno razvijan kao zasebni tip, čak je usvojeno i novo ime "Delta Dagger", dok je novi F-106A dobio ime "Delta Dart". Reklo bi se da je F-106 frizirani F-102 (što lepše zvuči u odnosu na izraz da je F-102 "oslabljeni" F-106)
F-106A je sada potpuno drugačiji avion u odnosu na F-102A, izvršeno je nekoliko bitnih zahvata na zmaju i konfiguraciji aviona. Razlika je i u naprednoj elektonskoj opremi, sve to na kraju dalo je novi kvalitet u performansama.
U septembru 1956, USAF je precizirao da će F-106A biti operativan od avgusta 1958, ili četiri godine kasnije od prvobitno planiranog roka, i da će do tada biti usklađen sa poluautomatskim sistemom kontrole VaP [Semi-Automatic Ground Environment (SAGE)] radijusa od 430 milja i za visine do 70.000 fita. Presretač bi trebao ostvariti brzinu do 2 Macha na 35.000 fita, kada će biti u poziciji da otvori vatru na neprijateljski bombarder, koristeći pre svega VRZ V-V pod kontrolom SUV firme Hughes MA-1.
Više podataka o celokupnom sistemu možete naći na ovoj adresi: http://web.archive.org/web/20070518062527/http://history.sandiego.edu/GEN/20th/sage.html kao i na ovoj: http://www.f-106deltadart.com/sage_system.htm
nastavlja se